LOTOTO- سیستم برچسب گذاری و قفل گذاری

 LOTO تکنیکی است برای جلوگیری انرژی ناشی از رهاسازی آن در طی سرویس تجهیزات. این تکنیک با قرار دادن قفل روی وسایل جداسازی انرژی قبل از شروع به کار است. برای آشنایی بیشتر شما با این ابزار، یک ویدئوی آموزشی بهمراه یک دستورالعمل ساده در این حوزه را برای شما بارگذاری کرده ایم.
فیلم آموزشی LOTOTO- رضا عرب عامری
LOTOTO

همانطور که می دانید، قفل کردن، تگ کردن (LOTO) مجموعه ای از مراحل است که برای اطمینان از ایمن و ایزوله بودن تجهیزات یا ماشین آلات طراحی شده است، زمانی که تعمیر و نگهداری یا تعمیر انجام می شود. این تضمین می کند که ماشین ها در حین تعمیر خاموش می مانند. و اینکه مردم به طور تصادفی در معرض انرژی بالقوه ذخیره شده قرار نگیرند.
سازمان‌های پیشرو در حال حاضر سیستم جداسازی انرژی پیشرفته با عنوان LOTOTO را اتخاذ می‌کنند. این به طور رسمی شامل مراحل “قفل کردن، برچسب زدن” به همراه “امتحان کردن” است. این به این دلیل است که بسیاری از تصادفات جدی که شامل رویه‌های قفل کردن می‌شوند به دلیل عدم بررسی اینکه آیا همه جداسازی‌های لازم انجام شده‌اند رخ می‌دهند.
این شکست ها شامل طیفی از مسائل مانند ارتباطات ضعیف در تیم های کاری و خطاهای انسانی مبتنی بر مهارت است. عادت‌های روتین مانند سیستم‌های lockout tag out می‌توانند به راحتی قربانی مراحل از دست رفته شوند، زیرا افراد روی خلبان خودکار کار می‌کنند و فراموش می‌کنند که چک کنند.
استفاده از LOTOTO در سیستم lock-out، tag-out سیستم کنترلی انرژی شما را به سطح جدیدی می برد و به محافظت از افراد در برابر خطاهای انسانی رایج که باعث بروز حوادث جدی می شود کمک می کند.
چه اتفاقی می افتد زمانی که روش های جداسازی با شکست مواجه می شوند
نمونه‌های متعددی از مواردی وجود دارد که در صورت شکست رویه LOTO ممکن است اشتباه پیش برود:
• یک کارگر معدن که مشغول تعمیر و نگهداری روتین روی یک نوار نقاله سنگین بود، به داخل دستگاه کشیده شد و بلافاصله کشته شد. عدم اطمینان از روشن نشدن دستگاه، منجر به این شد که همکارش ناخودآگاه آن را روشن کند.
• یک مهندس برق در حال انجام تعمیرات در ارتفاع پس از دریافت شوک ولتاژ بالا سقوط کرد و به شدت خود را مجروح کرد. او تجهیزات را قفل کرده بود تا روشن نشود، اما کلید کنترل خراب شده بود.
• یک کارگر تعمیر و نگهداری که یک توربین بخار را تعمیر می کرد با بخار داغ داغ منفجر شد، زمانی که یکی از همکاران به طور سهوی موتور را روشن کرد.
• یک کارمند جدید زمانی که برای برداشتن یک قطعه گیر کرده تجهیزات به داخل یک آشیانه بلستر رفت، شکست خورد. دستگاه خاموش نشده بود، بنابراین وقتی قطعه جدا شد دوباره شروع به کار کرد.
این نوع حوادث برای آسیب دیدگان ویرانگر است. آنها می توانند منجر به تلفات جانی، صدمات جدی، آسیب های پرهزینه به یک تجارت و همچنین جریمه های قابل توجهی شوند.
تغییر از LOTO به LOTOTO
LOTO پس از یک حادثه بزرگ که منجر به تلفات متعدد در نتیجه یک سیستم کنترل معیوب شد، به LOTOTO تبدیل شد.
از آن زمان بسیاری از سازمان‌ها دریافته‌اند که افزودن مرحله تست ضروری است. این مرحله مشخص می کند که آیا در نقطه ایزوله ایراد وجود دارد یا خیر، و آیا برای رفع آنها قبل از شروع تعمیرات یا نگهداری به کار بیشتری نیاز است.
یکی از شرکت‌هایی که از LOTOTO استفاده می‌کند، شرکت پیشرو بریتانیایی پیمانکاری مصالح ساختمانی و راه‌سازی Tarmac است. در بسیاری از شعبه‌های Tarmac، به همه کارکنان مربوطه آموزش آنلاین در مورد LOTOTO ارائه می‌شود و انتظار می‌رود که در صورت لزوم، آن را بدون شکست اجرا کنند.
انجمن محصولات معدنی یک انجمن تجاری برای صنایع آسفالت، سنگدانه، بتن، سیمان، ملات، آهک و سیلیس نیز رسما LOTOTO را پذیرفته است. با همکاری Reece، یک تامین کننده محصولات ایمنی، یک راهنمای LOTOTO ایجاد کرد که نحوه استفاده از این روش ها را توضیح می دهد.
آموزش LOTOTO
دوره آموزشی Lock Out Try Out یا LOTOTO به آشنایی با شیوه های کار ایمن در حین کار با لوازم الکتریکی کمک می کند تا از کارگران در برابر شرایط کنترل نشده ای که ممکن است از ماشین آلات یا تجهیزات در حین کار سرویس یا تعمیر و نگهداری رخ دهد، محافظت شود.
الزامات قانونی برای LOTOTO چیست؟
در حالی که پیروی از LOTOTO یک الزام قانونی خاص در بریتانیا نیست، اما همچنان بهترین عمل محسوب می شود. و پیروی از LOTOTO تضمین می کند که وظایف قانونی خود را طبق قوانین مربوطه انجام می دهید. این شامل:
تهیه و استفاده از تجهیزات کار ۱۹۹۸ – بخش ۱۹:
هر کارفرما باید اطمینان حاصل کند که در مواردی که تجهیزات کار مناسب با وسایل مناسب برای جداسازی آن از تمام منابع انرژی خود فراهم شده باشد.
مقررات انرژی و برق در محل کار ۱۹۸۹ – مقررات ۱۳:
اقدامات احتیاطی کافی باید اتخاذ شود تا در صورت بروز خطر، تجهیزات الکتریکی که به منظور جلوگیری از خطر در حین انجام کار روی آن تجهیزات یا نزدیک آن انجام می‌شود، از بین رفته باشند.
علاوه بر این موارد، طبق قانون ایمنی و بهداشت در محل کار ۱۹۷۴، کارفرمایان وظیفه کلی دارند که از هر کسی در برابر خطرات ذاتی فعالیت های کاری خود محافظت کنند. این بدان معناست که خطرات جداسازی انرژی باید ارزیابی و کنترل شوند.
افرادی که در معرض خطر هستند، مانند کارگران صنایع دستی، اپراتورهای ماشین آلات، برق کاران و هر کسی که به طور منظم تجهیزات را سرویس، نگهداری یا تعمیر می کند، باید آموزش کافی ارائه شود. آنها باید بتوانند این خطر را تشخیص دهند و بدانند برای محافظت از خود در برابر آن چه کاری انجام دهند.
کارفرمایان نه تنها باید این آموزش حیاتی را ارائه دهند، بلکه باید شواهدی مبنی بر ارائه آن داشته باشند. این امر در صورت وقوع حادثه از کسب و کار محافظت می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *