سوالات کنکور کارشناسی ارشد ایمنی صنعتی- کد ۱۲۹۴

دفترچه سوالات کنکور کارشناسی ارشد بهداشت، ایمنی و محیط زیست – ایمنی صنعتی – وزارت علوم- کد ۱۲۹۴- ویژه داوطلبین ورود به دانشگاه های دولتی در رشته های مهندسی ایمنی صنعتی- مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست

لینک دانلود

ایمنی ریگر در كار با جرثقيل

ایگاه اطلاعات ایمنی به نقل از  acgih.ir :

ریگر (سیم بکسل انداز) فردی است که آموزش های لازم را برای روش های بستن و باز کردن بار فراگرفته و با هماهنگی راننده جرثقیل, بار و تجهیزات را جا به جا می کند. ریگر ماهر, در کنترل عملیات, کاهش خطرات و پیشرفت کار بسیار موثر است. خطر سقوط بار, گیر افتادن, برخورد با تجهیزات, سقوط از ارتفاع و بریدگی دست و اندام ریگر را تهدید می کند.

ایمنی در کارهای تخریبی – Demolition Work

ایگاه اطلاعات ایمنی به نقل از  acgih.ir :

یکی از کارهای خطرناک, تخریب یا ویران سازی ساختمان است. خطر سقوط افراد و مصالح و تماس با مواد شیمیایی و خطرناک از جمله ریسک های عملیات تخریب ساختمان است.

ایمنی (www.imeny.com) : ایمنی در کارهای تخریبی Demolition Work یکی از کارهای خطرناک, تخریب یا ویران سازی ساختمان است. خطر سقوط افراد و مصالح و تماس با مواد شیمیایی و خطرناک از جمله ریسک های عملیات تخریب ساختمان است. تخریب باید توسطشرکت هایی که برای این کار سابقه ی کار مفید و مهارت دارند انجام شود. تخریب ساختمان به دو نوع ساده و کلی تقسیم می شود. از حوادث شایع در عملیات تخریب می توان به سقوط از ارتفاع, سقوط اشیا, فرو ریختن ناگهانی سازه و آوار, حوادث جرثقیل و عملیات باربرداری, اتش سوزی و انفجار, غرق شدگی,سقوط در چاه, برق گرفتگی و … اشاره کرد. قبل از شروع تخریب ساختمان, تمام تاسیسات و سیستم های برقی و خطرات احتمالی باید ارزیابی و برنامه ریزی شود. قبل از شروع تخریب باید جنس و نوع مواد به کار رفته در ساختمان بررسی شود. عملیات تخریب باید توسط افراد آگاه, آموزش دیده و با تجربه انجام شود. هرگز به ساختمانی که ظاهر ناایمنی دارد و در حال ریزش است وارد نشوید. برای تخریب از ابزار مناسب و ماشین آلات کابین دار (اتاق دار) ستفاده کنید. از ماسک تنفسی مناسب (ضد گردوغبار و گاز و بخار) استفاده کنید. اگر از داربست استفاده می کنید, ان داربست باید مورد تایید ناظر داربست باشد. هنگام تخریب ساختمان به همه افراد, به ویژه همسایگان ساختمان اطلاع دهید. هنگام تخریب, مراقب مردم و افراد متفرقه و راه های تردد عمومی باشید. سعی کنید تا حد امکان کمترین آلودگی صوتی را به وجود اورید. با اسستفاده از آب پاشی و مرطوب سازی, مقدار گردوغیار را کم کنید. اگر از ماشین و تجهیزات تخریب استفاده می کنید حتما از یک نفر راهنما و علامت ده استفاده کنید. هرگز دیوار, سقف یا کف ساختمانی را که چسپیده به محل کار سایر کارگران است تخریب نکنید. کف اتاق های ساختمانی را که در حال تخریب است بیش از ظرفیتاز نخاله ی ساختمانی پر نکنید. هنگام برش تیر اهن, سیلندر گاز را مهار کرده و تمام موارد ایمنی برشکاری را به دقت رعایت کنید. حتما در برش شیلنگ کاری و جوشکاری از شیر ایمنی و شعله گیر استفاده کنید. اگر در ساختمان از آزبست (پنبه کوهی یا پنبه نسوز) استفاده شده از ماسک تنفسی مناسب استفاده کنید. اگر از وسایل و مواد انفجاری برای تخریب استفاده می شود, دستورالعمل تخریب را به دقت رعایت کنید. شرح وظایف و مسئولیت هر فرد را به دقت به وی اطلاع دهید. هر وقت در انجام دادن کارها شک داشتید و یا با مشکلی مواجهه شدید از سرپرست خود سوال کنید. تمام تاسیسات لوله های آب, گاز, فاضلاب, کابل های هوایی و زمینی تلفن و برق را قطع کنید. محل کار را از نظر مواد قابل اشتعال و انفجار مانند کپسول های گاز, بشکه ی گازوئیل و نفت و … بررسی کنید. عملیات تخریب جزیی با بیل و کلنگ و چکش انجام می شود و تخریب کلی توسط ماشین آلات مخصوص, مواد منفجره, سقوط وزنه به کمک جرثقیل و … می باشد. اگر تخریب ساختمان به کمک وزنه است ارتفاع ساختمان نباید از ۳۰ متر بیشتر باشد زیرا سقوط وزنه غیر قابل کنترل می شود.